meta techno

نگاهی به پروژه‌ی ماژولار گوگل آرا

گوگل آرا

چند‌سال پیش گوگل سری جدیدی از گوشی‌های خود را با نام آرا به‌صورت کانسپت معرفی کرد که با استقبال نسبتاً مناسبی از طرف کاربران روبرو شد. این شرکت اعلام کرده بود که این گوشی‌ها توانایی ارتقای سخت‌افزاری دارند و می‌توانند متناسب با نیازهای متفاوت، کارایی مناسبی داشته باشند.

گوگل آرا

گوگل همچنین با انتشار یک ویدیو از ویژگی‌های نسخه به‌روزرسانی‌شده‌ی این گوشی پرده برداشت و آن را دارای ویژگی‌هایی مانند کانکتور‌های بهبودیافته و ماژول‌های قدرتمند‌تر و متنوع‌تر دانست. هر قطعه بر اساس نرم‌افزار Greybus طراحی شده که پس از جابه‌جایی هر کدام در گوشی، موجب اتصال و هماهنگی بسیار سریع با قطعات قبل می‌شود. این اتصالات کاهش مصرف انرژی را با اتصالات سریع‌تر ادغام‌کرده و بستر را برای قابلیت‌های تازه‌ی این گوشی فراهم می‌کنند.

گوگل آرا

هر بخش از گوگل آرا که یک واحد اتصالی برای گوشی است، شامل یک پردازنده مرکزی،‌ یک پردازنده گرافیکی،‌ یک آنتن مخابراتی، انواع حسگرها، باتری و نمایشگر می‌شود که پتانسیل آن را برای قابلیت‌های دیگر بالامی‌برند. درواقع، گوگل در ذهن خود رویای یک جامعه متشکل از Google Ara را می‌پروراند که در آن اعضای جامعه ایده‌های جدید را در قالب یک قطعه آرا می‌سازند و از ظرفیت‌های این پروژه نهایت بهره را می‌برند.

این پروژه البته، مربوط به حال نیست و گوگل تقریبا ۴ سال پیش آن را کلید زد که حتی قبل‌تر از آن موتورولا قصد تولید گوشی با ایده‌ی مشابه با نام PhoneBloks را داشت و پس از خرید ایده توسط گوگل، گمانه‌زنی‌ها در زمینه‌ی فعالیت این شرکت برای توسعه‌ی گوشی‌هایی با قطعات جداشونده قوت گرفت.

باید دید که آیا گوگل این پروژه را ادامه‌ خواهد داد و آن را به شکل عمومی عرضه خواهد کرد و یا به سرنوشت عینک‌های هوشمند گوگل دچار خواهد شد.

ممکن است برای شما این پرسش مطرح شود که طراحی ماژولار چیست؟ به‌طورخلاصه در علوم طراحی، ماژولار یا ماژولاریتی به‌معنای تقسیم‌کردن اجزای یک سیستم یکپارچه به قطعات کوچک‌تر به اسم ماژول است. این قطعات می‌توانند به‌تنهایی ساخته شوند یا تغییر داده شوند یا حتی بین سیستم‌های مختلف جایگزین شوند.

بدون رمز
منبع : designboom

دیدگاهتان را بنویسید